Yazar : Bülent Akot
Yayıncı : İnsan Yayınları
Fiyat: 21.00   Liste Fiyatı : 21.00
Ürün Tükendi. 
Favorilere Ekle
Format : Kitap
Barkod : 9789755746173
Yayın Tarihi : 2011-10-19
Yayın Dili : Türkçe
Baskı Sayısı : 1.Baskı
Sayfa Sayısı : 378
Kapak : Karton
Kağıt : 2.Hamur
Boyut : 145 X 215
Basım Yeri : İstanbul
Hakkında
Yorumlar
Resimler ve Dosyalar
Müştâk-ı Bitlisî ya da daha bilinen adıyla Müştâk Baba, 19. yüzyılın başlarında Bitlis, Erzurum ve İstanbulda yaşamış ve Kâdirî Tarîkatı içinde Müştâkiyye şubesini kurmuş olan önemli bir mutasavvıf, şair ve seyyahtır. Müştâk Baba, sadece yaşamış olduğu dönemin dinî ve tasavvufî hayatını etkilemiş bir sûfî ve ilim adamı değil, aynı zamanda İstanbulda saray halkına olan yakınlığından dolayı siyaseten de etkili olan bir şahıstır.
Bu çalışma sayesinde, hakkında Dîvânı ve Ankara şiirinin tahlili dışında kayda değer akademik bir araştırmanın bulunmadığı Müştâk Babanın görüşleri incelenerek, hakkındaki ithamlar ve yanlış anlaşılmalar giderilmeye çalışılmıştır. Bu sebeple eserde, Müştâk Babanın tasavvuf anlayışı ortaya konularak, tasavvuf tarihindeki yeri ve etkisi vurgulanmıştır. Eserde ayrıca, Müştâk Babanın şairlik ve mûsikîşinaslık yönü de incelenerek maruz kaldığı iftiralara cevaplar verilmektedir.
Kitabımızda Müştâk Babanın kavramları, kendinden önceki tasavvuf ehlinden farklı olarak pratik hayattaki hissiyatı da aktararak anlattığı görülecektir. Onun buradaki amacı, daha çok tasavvufun hâli ilgilendiren kısmını ön plana çıkarmak olsa gerektir. Zîrâ sûfiler, yaşadıkları manevî tecrübeyi ya da bu tecrübenin ilmî içeriğini kelimelere doğrudan dökmenin zorluğunu çeşitli vesilelerle vurgulamışlardır. Bu açıdan Müştâk Baba daha çok hâl diliyle konuşmayı tercih ariflerdendir.

Okuyucu Yorumları